Magánpraxis történet

Szerzők

  • KELEMEN Katalin ELTE Eötvös Loránd Tudományegyetem, Állam- és Jogtudományi Kar

DOI:

https://doi.org/10.18030/socio.hu.2025.2.139

Kulcsszavak:

rendszerváltás, orvos-vállalkozó, egészségügy, vállalkozói stratégia, sikeres vállalkozó

Absztrakt

Magyarországon a rendszerváltás/változás gazdasági, társadalmi hatásait vizsgálók elsősorban a társadalmi rétegződés két szélső pólusán zajló eseményekre fókuszáltak, s kevesebb figyelem irányult a középosztályi karrierépítés, feltörekvés módjaira.

Esettanulmányom ilyenre példa, egy orvos-vállalkozó történetét elemzem, aki az úgynevezett „rendszerváltó generáció” képviselője, s aki élt a történelemadta lehetőséggel, és a kilencvenes évek első felében az elsők között – amikor még főállású maszekként csak néhány fogorvos praktizált – hagyta ott az állami egészségügyet és nyitotta meg az azóta is sikeresen működő főállású magánrendelőjét.

Vajon milyen és honnan származó erőforrások segítették a boldogulását a folyamatosan zajló intézményi változások közepette?

Az interjúalany erőforrásainak leírására a Bourdieu és Coleman nyomán bevezetett tőkefogalmakat alkalmazom, mivel ezek segítségével az intézmények változása összeköthető az egyéni sikerrel, mobilitással. A siker fogalmát elsősorban a foglalkozási, munkapiaci, illetve az anyagi, jövedelmi helyzet dimenziói mentén értelmezem.

Jelen munka forrását 2023 tavaszán és 2025-ben, a szerző által több részletben, Budapesten készült (életút)interjú adta. Számolva a metódus korlátaival, az esettanulmányt jól alkalmazható módszer egy sokdimenziós környezetben, interdiszciplinárisan értelmezhető komplex jelenség bemutatására.

Letöltések

Megjelent

2025-07-07

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok

Hogyan kell idézni

Kelemen, K. (2025) Magánpraxis történet. Socio.hu Társadalomtudományi Szemle, 15(2), 139–164. https://doi.org/10.18030/socio.hu.2025.2.139