Helyzetkép a magyarországi közösségi gazdaság kulcsszereplőiről

A koronavírus válság „vesztesei" és „nyertesei” egy speciális munkaerőpiaci szegmensben

Szerzők

  • Simonovits Borbála ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar
  • Surányi Ráchel ELTE Társadalomtudományi Kar
  • Csajbók-Veres Krisztina ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

DOI:

https://doi.org/10.18030/socio.hu.2021.1.31

Kulcsszavak:

közösségi gazdaság, megosztáson alapuló gazdaság, COVID19 válság, kvalitatív kutatás

Absztrakt

A közösségi vagy más néven megosztáson alapuló gazdaság körébe sorolható szervezetek világszerte és Magyarországon is egyre nagyobb teret nyernek. Hiánypótló kutatásunkban a közösségi gazdaság és fogyasztás különböző platformjait vizsgáljuk azzal a céllal, hogy feltárjuk ezen platformok magyarországi működési módjait, főbb szektoriális jellegzetességeit. Kiemelten vizsgáltuk továbbá a koronavírus-válság (COVID-19) hatását ebben a sok szempontból speciális piaci szegmensben. Mivel feltételezéseink szerint a koronavírus-válság jelentős mértékben és eltérően hatott az európai és így a magyarországi közösségi gazdaság „kulcsszereplőire”, a 2019-ben készült 15 szakértői interjút kiegészítettük 12 utánkövetéses interjúval 2020 tavaszán.

Kvalitatív kutatásunk rámutatott, hogy a 2020 márciusi határlezárásokat és egyéb korlátozások követően hirtelen kialakult keresleti sokk nagyon súlyosan érintette az utazási és szállásadási szektort. A megosztáson alapuló közlekedés tekintetében összetettebb a kép: míg a közbringa iránti kereslet fellendült, addig a piaci alapú roller- és autó- és utazásmegosztók népszerűsége csökkent. Ugyanakkor a vírusválság hatására a társadalmi szolidaritás szerepe megnőtt, ezzel növelve a különböző segítségnyújtásra épülő platformok aktivitását (pl. Miutcánk) illetve ételmegosztásra illetve házhozszállításra épülő szervezetek (pl. Nekedterem) forgalma is nőtt a vizsgált időszakban. A szomszédsági platformok esetében árnyaltabb a kép: míg az elsősorban online felületen működő és csak egy-egy személy találkozását igénylő platformok (pl. Miutcánk) megnövekedett felhasználói aktivitást és más szervezetekkel való együttműködést tapasztaltak, addig a kisebb közösséget érintő, de több embert mozgósító szerveződések (pl. Garázsvásár) fel kellett, hogy függesszék a tevékenységüket. A munka- és irodamegosztásra épülő közösségek a 2020 tavaszi karantén időszakban részben vagy teljesen be kellett, hogy zárjanak, illetve új, online módon is megvalósítható stratégiák kidolgozására kényszerültek (pl. ClickforWork).

Szerző életrajzok

  • Simonovits Borbála, ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

    Simonovits Bori, PhD az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának adjunktusa. Főbb kutatási területei: előítéletek, diszkrimináció, migráció közösségi gazdaság és munkaerőpiac. Az ELTE TÁTK Szociológia doktori iskolájában szerzett doktori fokozatot (2012), illetve a nemzetközi IMPALLA program (International Master in Social Policy Analysis by Luxembourg, Leuven and Associate Institutes) keretében MA diplomát szociálpolitikából (2003). Felsőoktatási tevékenysége mellett jelenleg a „Diszkrimináció és bizalom a közösségi gazdaságban” c. NKFIH által támogatott kutatási projekt (2018-2021) vezetője.

  • Surányi Ráchel, ELTE Társadalomtudományi Kar

    Surányi Ráchel, PhD a Mobilissimus Kft. kommunikációs szakembere. 2020-ban szerezte meg doktori fokozatát az ELTE TÁTK Szociológia doktori iskolájában és 2013-ban a Central European University-n Nationalism MA diplomáját. Kutatási területei a migráció, integráció, etnikai kisebbségek és zsidó tanulmányok. Preferált kutatási módszere a kvalitatív módszertan. Munkájából kifolyólag szakterülete a fenntarthatóság is.

  • Csajbók-Veres Krisztina, ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

    Veres Krisztina Noémi, MA, az ELTE Pedagógia és Pszichológiai Kar, társadalmi befogadás tanulmányok mesterszakán 2020 júniusában végzett. Az Airbnb Budapesten, A bizalom és diszkrimináció a közösségi gazdaságban-különös tekintettel a közösségi fogyasztás online felületeire c. NKFIH FK-127978 kutatás, „Motiváció, részvétel és kiválasztás a közösségi gazdaságban” c. modulja kutatási asszisztenseként dolgozott. A SOTE-n a Zörgő Szilvia által vezetett Információszűrési mechanizmusok, értelmezési folyamatok és betegmagatartás szemiotikai hálózatelemzése című kutatáson dolgozik jelenleg.

Letöltések

Megjelent

2021-05-20

Folyóirat szám

Rovat

A járványhelyzet társadalmi hatásai - tanulmányok

Hogyan kell idézni

Helyzetkép a magyarországi közösségi gazdaság kulcsszereplőiről: A koronavírus válság „vesztesei" és „nyertesei” egy speciális munkaerőpiaci szegmensben. (2021) Socio.hu Társadalomtudományi Szemle, 11(1), 31–61. https://doi.org/10.18030/socio.hu.2021.1.31